OpenAI, ChatGPT’nin Üniversitelere Yönelik Versiyonu “ChatGPT Edu”yu Duyurdu

Yapay zekâ sektörünün önemli isimlerinden OpenAI, ChatGPT’nin özel bir sürümünü daha oluşturduğunu açıkladı. “ChatGPT Edu” ismiyle daha çok üniversitelere hitap edecek olan yeni yapay zekâ, akademisyenlerin ve öğrencilerin hayatlarını kolaylaştıracak gibi görünüyor.

GPT-4o’dan güç alan ChatGPT Edu, akademisyenlere ve öğrencilere yardımcı olmak üzere geliştirildi. Yeni sistemi kullananlar, metin yorumlama, kodlama ve matematik gibi konularda yapay zekâdan güç alabilecekler. Ayrıca bu pakette internet erişimi, 50’den fazla dil desteği ve belge özetleme gibi özelliklerin yanı sıra GPT modelleri ile ChatGPT’nin özel versiyonlarını oluşturma gibi yetenekler de bulunacak.

Oxford Üniversitesi bile ChatGPT kullanmaya başladı

OpenAI, ChatGPT Edu ile ilgili açıklamalarında, üniversitelerin zaten yapay zekâ kullanmaya başladıklarını söyledi. Oxford, Pennsylvania, Columbia ve Texas Üniversiteleri bünyesinde ChatGPT’nin kullanıldığını söyleyen şirket, hâl böyle olunca akademisyenlerin ve öğrencilerin işlerini biraz daha kolaylaştırmak istediklerini ve ChatGPT Edu’yu oluşturduğunu açıkladı.

ChatGPT Edu, kurumların ücretli olarak satın alabilecekleri bir program. OpenAI, bu pakete sahip olmak isteyenlerin kaç para ödemeleri gerekeceğine ilişkin bir şey söylememiş olsa da “uygun maliyetli” olacağını söyledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir