Euro 2024 için ilginç uyarı: Telefonunuzu evde bırakın!

Euro 2024 ile birlikte tüm dünyada futbol coşkusu iki katına çıktı. İngiltere’de yapılan bir araştırma ise futbol maçlarını izlerken akıllı telefonların beklenmedik şekilde hasar aldığını ortaya koydu. Taraftarların neredeyse yarısı maç sırasında cihazlarına zarar veriyor.

Araştırma: Euro 2024’ün kurbanı telefonlar oldu

İngiltere merkezli GSM operatörü Three tarafından yapılan yeni bir araştırma, akıllı telefonlarını maçlara götürülmesinin tehlikeli olabileceğini ortaya koydu. Anket sonuçlarına göre futbol taraftarları arasında maç sırasında telefona zarar verme oranı yüzde 30 civarında.

Three’nin anketine katılan taraftarların yüzde 59’u daha önce maçta en az bir kez akıllı telefonunu kırdığını itiraf etti. En yaygın hasar türleri arasında yüzde 51’le ekran çatlaması, yüzde 42’yle ezilme/çizilme ve yüzde 20’yle sıvı dökülmesi bulunuyor.

Araştırma, stadyuma telefon götürmenin her türlü kazaya davetiye çıkardığını gözler önüne serdi. Ancak risk sadece stadyumlarla sınırlı değil gibi duruyor. Stadyum çevresinde yapılan kutlamalar da tehlikeli olabiliyor. Buna göre bildirilen hasarların yüzde 38’i stadyum çevresinde meydana geldi.

Hatta maçı evde seyretmek bile bazen telefonlarda kırılmalara yol açabiliyor. Buna göre taraftarların yüzde 20’si oturma odasında maç izlerken telefona zarar verdiklerini dile getirdi.

Araştırma, akıllı telefonların kılıf ve ekran koruyuculara rağmen futbol taraftarlarına pahalıya mal olabileceğini gösteriyor. Bu kapsamda Euro 2024 maçlarını seyrederken telefonların iki defa kontrol edilmesi önerildi.

Peki siz Euro 2024 maçlarını izlerken telefona hasar verdiniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir