Erdoğan Cemil Meriç’i unutmadı | Cemil Meriç kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, “Edebiyatımızda müstesna bir yere sahip olan, eserleri ve tercümeleriyle ufkumuzu açan kıymetli mütefekkir Cemil Meriç’i, vefatının 37’nci yıl dönümünde rahmetle yad ediyorum” ifadelerini kullandı.

CEMİL MERİÇ KİMDİR

Cemil Meriç, 1916 yılında Hatay Reyhanlı’da dünyaya gelmiştir. 1912 Balkan savaşları sırasında Meriç nehri kıyısındaki Dimetoka’dan Antakya’ya göç eden bir ailenin çocuğudur. Babası Mahmut Niyazi Bey, annesi ise Zeynep Ziynet Hanımdır. Babası mahkeme reisliği ve Ziraat Bankası müdürlüğü yapmıştır. Asıl adı Hüseyin Cemil olan sanatçı, Reyhanlı Rüştiyesinden İlkokulu, Fransız idaresindeki Antakya’da Fransız eğitim sistemi ile eğitim veren Antakya Sultanisinde okudu ancak milliyetçi tutumu, hocalarını eleştiren tavrı nedeniyle mezun olmadan okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Lise öğrenimine İstanbul Pertevniyal Lisesinde devam etti.

Cemil Meriç hayatı farklı şehirlerde geçmiştir. Öğretmenlik, Türk Hava Kurumunda sekreterlik ve belediyelerde kâtiplik yapmıştır. 1939 yılında Bağımsız Hatay Cumhuriyeti’nin devirmekle suçlandı ve idam edilmek üzere yargılanmıştır. Bu suçtan beraat alan sanatçı, Yükseköğrenim görmek için İstanbul’a gitti. Okulu bitirdikten sonra Fransızca öğretmeni olarak göreve başladı. Bir süre öğretmenlik yaptı ve çocukluğundan beri süregelen göz rahatsızlığı yüzünden İstanbul’a dönmek zorunda kalmıştır. Yurtiçi ve yurt dışında geçirdiği ameliyatlardan başarısız sonuç alınca Cemil Meriç görme yetisini kaybederek 1955’ten sonraki hayatına görmeden devam etmiştir. Bu dönemlerde Türk Edebiyatı’na önemli edebi eserler veren sanatçı 1987 yılında vefat etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir